Zakładki:
Organizatorzy
Sponsorzy
środa, 17 lutego 2016
Wyobraźnia bardziej niż kiedykolwiek Palmyrze potrzebna

Miałam nadzieję, że jeśli kiedykolwiek powrócę do tego blogu, to z powodu nowego odkrycia, albo mojego ponownego wyjazdu do Palmyry. Wszelkie wieści z Syrii pokazują jednak, że nie nastąpi to ani w najbliższych latach, ani - co wydaje mi się niewyobrażalne - nawet za mojego życia.

Dziś powracam - i to na dłużej - by zapowiedzieć konferencję, którą na początku kwietnia organizuje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Warszawie.

Fot. Marcin Wagner

Pamiętacie tę piękną płaskorzeźbę? W starożytności ten lew strzegł wejścia do okręgu świątynnego Allat, a we współczesności - po zrekonstruowaniu go przez polskich naukowców i konserwatorów - wejścia do palmyreńskiego muzeum.
Dziś, nie ma już ani lwa ani muzeum. Lwa wysadzili w powietrze bandyci z Daesh*, a muzeum zamienili w więzienie.

Płaskorzeźbę przypominam nie tylko dlatego, że jest piękna i że się stała symbolem tego, co dotknęło starożytną Palmyrę , ale też dlatego, że jest logo kwietniowej konferencji.

 

 

Podstawowe informacje o konferencji

Tytuł i czas:

Polacy na Bliskim Wschodzie

1 kwietnia 2016 - 3 kwietnia 2016

Organizator:

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego

Wydarzenia towarzyszące:

Wystawa „W cieniu wojny. Zabytki Syrii i Iraku w badaniach CAŚ UW”. Wernisaż (31 marca 2016) poprzedzi wykład prof. Michała Gawlikowskiego, znawcy Palmyry, ktory badał to starożytne miasto przez ponad 50 lat.

Tematy wykładów:

- Mamy nadzieję przedstawić m.in. informacje o obecnym stanie zabytków pozostawionych przez nasze misje w Syrii, po ostatnich wykopaliskach w 2010-11 roku - kiedy to nikt z badaczy nie spodziewał się, że jest to ostatni sezon prac – napisała mi w mailu dr Agnieszka Szymczak z CAŚ.

Program szczegółowy - wkrótce.

Fot. Marcin Wagner

* Nazwy Daesh, użyłam, bo w języku arabskim znaczy mniej więcej tyle, co w polskim: "zniszczyć", "zgnieść", ¨zmiażdżyć". Dżihadyści jej nie znoszą z powodu negatywnego wydźwięku. To w tej sytuacji określenie bardziej adekwatne niż nobilitujące nazwy: Państwo Islamskie czy ISIS...

13:32, joannagrabowska_net
Link Dodaj komentarz »