Zakładki:
Organizatorzy
Sponsorzy
środa, 15 września 2010
Witajcie na blogu „W Palmyrze - Oazie Wyobraźni”

Nie chcę nic obiecywać, ale... zapowiada się nam wspaniała podróż do niezwykłego miejsca.

O syryjskiej Palmyrze prof. Michał Gawlikowski, szef ekspedycji, powiedział mi niedawno:

- Jej ruiny robią większe wrażenie niż pozostałości starożytnego Rzymu utopione w dzisiejszej metropolii.

Atena odkryta w światyni Allat. Fot. Marcin WagnerTrudno uwierzyć?

Ja wierzę. Widziałam Rzym i zobaczyłam (szkoda, że tylko na fotografiach) Palmyrę. Wam też ją pokażę. Dzięki zdjęciom polskich archeologów, którzy odkrywają to miasto już od pół wieku.

Polską misję archeologiczną firmowaną przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej i Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego będziemy podglądać podczas jubileuszowej 50. ekspedycji. Stałą dostawę newsów i ilustracji zapewnią nam archeolodzy Marcin Wagner i Krzysztof Jakubiak z Instytutu Archeologii UW. Będą naszymi przewodnikami po tym wspaniałym mieście, którego zabytki zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

O wkładzie Polskich naukowców w odkrywanie Palmyry prof. Gawlikowski tak opowiada:

- Nasza misja jest najdłużej nieprzerwanie tam pracującą spośród wszystkich zagranicznych. Nie ma na świecie wielu ekspedycji, które w jednym miejscu kopałyby tak długo. Wykopaliska zaczął w 1959 r. prof. Kazimierz Michałowski, legenda naszej archeologii. Ominęliśmy jeden sezon, dlatego jubileusz mamy dopiero w tym roku. Najistotniejszym odkryciem była świątynia bogini Allat w rzymskim obozie cesarza Dioklecjana. Trafiliśmy na nią w 1975 r. i kopaliśmy przez pięć lat. To starożytne sanktuarium, które trwało cztery i pół wieku. Znalezione w nim zabytki wypełniają teraz całą salę w muzeum w Palmyrze. Wśród nich jest posąg Ateny Partenos, kopia rzeźby Fidiasza, a także ogromny relief przedstawiający lwa opiekującego się antylopą - symbol pokazujący, że zabijanie zwierząt na ofiarę było w tej świątyni zakazane.

Lew palmyreński. Fot. Marcin WagnerRelief stanął przed muzeum. Stał się jego logo i ikoną wszystkich palmyreńskich wykopalisk. Syryjskie Ministerstwo Turystyki często wykorzystuje go na swoich folderach. Stanął też jako logo tego blogu (widać je na stronie nauki na portalu wyborcza.pl i na zdjęciu obok). Natomiast na zdjęciu czołówkowym blogu jest świątynia Allat. To w niej archeolodzy odkryli wspomniany przez prof. Gawlikowskiego posąg Ateny. Obie fotografie zrobił Marcin Wagner.

Część ekipy z profesorem Gawlikowskim już od 12 września jest już w Palmyrze. Oficjalnie jednak wykopaliska rozpoczynają się dziś.

* Kto tam jest i w jakim celu opisujemy w kategorii Kto, co i po co.

*Co tam się dzieje dzień po dniu (oboje z Marcinem mamy nadzieję, że taka relacja nam się powiedzie) znajdziecie wkrótce w kategorii „Z zapisków archeologa”.

* O lokalizacji, historii stanowiska i dotychczasowych odkryciach będziemy pisać w kategorii „Palmyra kiedyś”.

* A jeśli jeszcze uda nam się napisać coś o innych miejscach, notki znajdą się w kategorii „Dookoła Palmyry”

Zapraszamy do czytania i oglądania

Joanna Grabowska i Marcin Wagner

18:09, joannagrabowska_net , Witajcie na blogu
Link Dodaj komentarz »